Jos et uskalla pettyä, et uskalla elää täysillä

Pettymys tulee vain, jos yrität. Ja et voi saavuttaa mitään, jos et edes kokeile”, sanoo entinen jääkiekkoilija Marko ”Mörkö” Anttila määritellessään pettymyksen kokemusta.

Pettymyksen pelko estää meistä monia kokeilemasta asioita, joihin liittyy epäonnistumisen riski. Yritämme suojautua pettymyksiltä pienentämällä toiveitamme tai välttämällä tilanteita, joissa voisi epäonnistua. Tällainen suojaaminen tuo hetkellistä helpotusta, mutta pitkällä aikavälillä se kaventaa elämää. Jos emme uskalla pettyä, emme myöskään uskalla toivoa ja tavoitella täysillä.

Jotain ihmeellistä tapahtuu, jos aidosti hyväksyy sen tosiasian, että pettymykset ja epäonnistumiset kuuluvat elämään ihan samoin kuin onnistumisetkin. Hyväksyminen muuttaa suhtautumistamme noihin kokemuksiin.

Se, mitä erilaisista vastoinkäymisistä ajattelemme, muokkaa sitä, miltä pettymys meistä tuntuu. Jos odotamme matkan tavoitteeseen olevan helppo, epäonnistuminen ja pettymys tuntuvat raskaammilta kuin silloin, kun olemme hyväksyneet sen mahdollisuuden, että hankaluuksia saattaa tulla vastaan.

Pettymys ei tarkoita, että olet väärällä tiellä

Monesti oletamme, että kehitys etenee tasaisesti ja kun vain yrittää tarpeeksi, asiat etenevät ja menestystä seuraa uusi menestys. Elämä etenee lineaarisesti. Syvällä sisimmässämme uskomme, että työhön panostaminen ja parhaansa tekeminen johtaa etenemiseen tai että liikunnan aloittaminen alkaa näkyä alati paranevina tuloksina. Todellisuudessa elämä kulkee harvoin niin. Tulee pysähdyksiä, mutkia ja takapakkeja. Pettymyksiä. Se ei tarkoita, että olisi väärällä tiellä. Usein se tarkoittaa vain sitä, että on liikkeellä. Pettymykset eivät ole este, vaan osa matkaa.

Jos emme koskaan asetu alttiiksi pettymykselle, emme myöskään tavoittele mitään aidosti merkityksellistä. Keskeistä on, miten yksittäisiä epäonnistumisia ja pettymyksiä tulkitsemme ja millaista tarinaa niistä alamme itsellemme kertoa. Onko pettymys merkki omasta riittämättömyydestä? Todiste siitä, ettei kannata enää yrittää? Vai voisiko se olla yksi vaihe matkalla eteenpäin?

Epäonnistumiset ja pettymykset ovat oppimiskokemuksia ja kasvunpaikkoja. Useimpiin asioihin on toinen ja kolmas yritys. Pettymykset ovat osa prosessia.

Jokainen kohtaamasi pettymys voi vahvistaa

Paljon pettymyksiä kokeneet sanovat, että mitä useammin kokee pettymyksiä matkalla kohti tavoitteitaan, sitä helpommaksi niiden kohtaaminen tulee. Ymmärrys ei synny yhdestä oivalluksesta tai järkeilemällä, vaan rakentuu vähitellen kokemuksen kautta. Oppii, että tunne menee ohi. Ihminen selviää. Elämä jatkuu. Jokainen kohdattu pettymys voi lisätä luottamusta siihen, että kestät seuraavankin. Pettymys on kuitenkin vain tunne. Todella epämiellyttävä, mutta ohimenevä. Ei kannata antaa sen estää elämästä haluamaansa elämää.

Jos yrittää välttää pettymyksiä, jättää paljon elämästä elämättä. Olen mieluummin ihminen, joka opettelee sietämään ja käsittelemään pettymyksiä, kuin ihminen, joka yrittää suojautua niiltä hinnalla millä hyvänsä ”, kuvailee entinen uimari Hanna-Maria Hintsa.

Moni merkityksellinen asia elämässä vaatii uskallusta yrittää, vaikka onnistumisesta ei ole varmuutta. Juuri siellä elämän parhaat mahdollisuudet usein odottavat.

10€ OSTOSRAHAA etukoodilla OSTOSRAHA10 (yli 45€ tilauksiin) 
PUOTIIN
close-image
KORTTIPAKAT OSTA 3 MAKSA 2
PUOTIIN
close-image
PÄÄSIÄISETU: MATKAHUOLLON TOIMITUSKULUT  3,90€
PUOTIIN
close-image